روش های مناسب شستشو و مراقبت از زیورآلات نگین دار

مد و زیباییجواهرات

- 98/10/25
روش های مناسب شستشو و مراقبت از زیورآلات نگین دارانسان موجودی است که همیشه دوستدار زیبایی و جمال است و با هر چیزی که موجب زیبایش بشود حتما آن را تهیه می کند از جمله چیزهای مورد علاقه خانما که علاقه ی وافری هم به آن دارند طلا و جواهر می باشد که از داشتن آن بسیار خرسند شده و حظ می کنند خانما با داشتن طلا و جواهر اعتماد به نفس پیدا کرده و احساسی متفاوت از آنچه هستند بدست می آورند احساسی که توام با شادی و رجحان است نگاه کردن به هر قطعه طلا و جواهر مورد علاقه، شما را به یاد خاطره یا روزی می اندازد که به آن مناسبت خریداری شده است مخصوصا حلقه ی ازدواج که یاد آور بهترین روز و خاطره برای هر شخصی است.

طلا و جواهر در هر نوع و هر طرحی که باشند زیبا و دلخواه هستند اما اگر در ساخت آن از سنگ قیمتی استفاده شده باشد طبعا زیباتر خواهد بود و هم از لحاظ قیمت دارای ارزش بسیار زیادی خواهد بود و به علت گران بودن آن امروزه در ساخت و تهیه طلا و جواهرات از نگین های معمولی و سنگ های مصنوعی و ارزان قیمت استفاده می شود و شکل و جلوه ی خاصی به طلا و جواهر معمولی می بخشند.

یکی از سنگ های پر کاربرد و البته بسیار گران قیمت و کمیاب و زیبا در طلا و جواهرات سنگ بی نظیر الماس می باشد سنگ الماس بعد از بریده شدن و به شکل نهایی در آمدن برای استفاده ، وقتی که در روی یک قطعه طلای سفید یا زرد قرار میگیرد درخشندگی بسیار بالایی برای جواهرات به وجود می آورد که چشم ها را به خود خیره می کند اما سنگ ها و نگین های معمولی چون جنسشان زیاد مرغوب نیست و از پلاستیک و شیشه و فویل هستند در روشنایی و درخشندگی به پای الماس نمی رسند و حتی بعد از مدتی که مورد استفاده قرار گرفتند زیبایی و درخشندگی خود را نیز از دست می دهند و شاید مثل قبل برای فرد استفاده کننده هم جذابیت نداشته باشند.

در مورد استفاده ی صحیح و نگهداری از طلا و جواهرات نکات مهمی هست که اغلب افراد با اینکه سالیان سال از طلا استفاده و یا نگهداری می کنند ممکن است اطلاعاتی در آن مورد نداشته باشند برای همین بهتر است که قبل از خرید، آگاهی های لازم در باره چگونگی نگهداری و جنس و نوع سنگ های زینتی کسب کنند و برای حفظ و نگهداری هر چه بهتر و بیشتر طلاها و جواهرات مورد علاقه ی خود این آگاهی ها را به کار ببندند.
روش های مناسب شستشو و مراقبت از زیورآلات نگین دار

روش های درست مراقبت از زیورآلات نگین دار


1. اگر در حال آشپزی هستید زیورآلات و جواهرات را از خود دور کنید چرا که گرمای زیاد و پاشیده شدن روغن به نگین آن آسیب می رساند.

2. بعد از اتمام آرایش و عطر زدن جواهرات خود را استفاده کنید.

3. جواهرات و زیورآلات به دلیل حساسیت و ظرافت خاص باید از نورمستقیم خورشید و گرمای زیاد و مواد شیمیایی دور بمانند.

4. وقتی که مشغول شستشوی لباسها و ظروف هستید یا قصد رفتن به استخر را دارید قبل از شروع کار جواهرات و زیورآلات خود را در بیاورید چرا که کلر موجود در مواد شوینده و استخر سبب تغییر رنگ و کدر شدن و حتی شل شدن نگین ها می شود.

5. برای اینکه جواهرات و زیورآلات صدمه نبینند و خط و خشی روی هم نیندازند بهتر است که به صورت جدا از هم نگهداری شوند.

6. اگر جواهر و زیورآلات نقره دارید و نمی خواهید آنها کدر شده و شفافیت خود را از دست بدهند پس بهتر است که آنها را در یک کیسه در بسته قرار دهید اما از قرار دادن جواهراتی که دارای مروارید است در درون کیسه خود داری کنید.

7.به هنگام استحمام و شستشوی دست و صورت حتما جواهرات و زیورآلات خود را در بیاورید چرا که صابون یک لایه نازک بر روی آن به وجود می آورد.برای جلوگیری از خراب شدن جواهرات نقره باید آنها را از عطر و لوسیون و روغن و رطوبت دور نگه داشت زیرا این مواد دارای مواد شیمیایی هستند و واکنش پذیرند و به فلز و نقره هم واکنش نشان می دهند و باعث تغییر رنگ و کدر شدن نقره می شوند.برای نگهداری از نقره آنها را داخل پارچه ی خشک و نرم قرار دهید چرا که این کارباعث عدم ارتباط با مواد شیمیایی و اسیدی می شوند و از خط و خش افتادن روی نقره هم جلوگیری به عمل می آورد.

8. مکان نگهداری نقره باید تیره و خشک و به دور از رطوبت و نم باشد مانند کشوی کمد یا جعبه جواهرات البته هر قطعه از زیورآلات باید در جعبه ی مجزا نگهداری گردد چرا که اگر جواهرات با هم باشند موجب خراشیدگی هم می شوند مثلا زنجیرها در هم تنیده شده و چون به آسانی باز نمیشود لذا زود شکسته می گردد و یا در اثر بر خورد به هم موجب سایش هم می شوند.زیورآلات را هرگز روی هم نگذارید زیرا این کار سبب از بین بردن شفافیت زیورآلات نقره و شکسته شدن نگین ها می گردد.زیور آلات نقره را هرگز داخل یک پلاستیک یا جعبه های چوبی بدون رو کش نگذارید چرا که موجب می شود نقره کیفیت اولیه ی خود را از دست بدهد.وقتی که بدنتان عرق کرده سعی کنید نقره جات را از بدنتان خارج کنید عرق به دلیل داشتن مواد اسیدی موجب خراب شدن نقره می گردد و شاید بدن دچار حساسیت نیز بگردد.

بهترین روش های شستشوی زیورآلات نگین دار


1. اول باید دو ورق دستمال کاغذی را روی زمین پهن کنید یا اینکه از یک دستمال بدون پرز استفاده نمایید سپس با یک اسپری هوا، گرد و غباری که روی جواهرات نگین دار جمع شده را به خوبی پاک کنید البته با انگشت هم می توانید این کار را انجام دهید فقط باید خیلی مواظب باشید تا هیچ صدمه ای به زیورآلات وارد نکنید تا نگین از جایش تکان نخورد و کنده نشود یا شل نگردد.

2. با استفاده از یک مسواک ، دستمال کاغذی و یا براش نرم نیز این کار انجام پذیر است اما اصلا از ابزار نوک تیز یا سوزن برای تمیز کردن زیورآلات استفاده نکنید چرا که موجب خراشیدگی بر سطح آن شده و زیبایی و صافی نگین را از بین می برد.

3. برای تمیز و براق کردن جواهرات نگین دار بهترین پیشنهاد الکل ایزو پروپیل ( isopropyl alcoholz) می باشد این الکل در جعبه های کمک های اولیه موجود است و معمولا بر ای ضد عفونی کردن و یا تمیز کردن کاربرد دارد که اگر برای تمیزی زیورآلات مورد استفاده قرار گیرد درخشندگی خاصی ایجاد می کند.از این الکل می توان به جای آب استفاده کرد چرا که آب موجب کدر و تیرگی نگین می شود و همچنین لکه های سیاهی نیز بر روی نگین به وجود می آورد برای اینـکار یک گوش پاکن را به الکل ایزوپرو پیل زده ولی رطوبت و نم اضافی آن را با دستمال کاغذی برطرف کنید و سپس همه ی قسمت های نگین را با گوش پاک کن تمیز کنید اگر دیدید که نگینها مرطوب شده با انتهای گوش پاک کن رطوبت آن را پاک کنید.

4. اگر نگین های کار شده بر روی زیورآلات خیلی کوچک بودند از یک گوش پاک کن باریکتر می توانید استفاده کنید و سر آن را در دستتان بچرخانید تا گوش پاک کن باریکتر شود و حالا می توانید حتی درزها و سوراخ های کوچکتر را نیز با آن پاک کنید و در پایان، تمام بخش های جواهرات نگین دار را با استفاده از کاغذ دستمالی کاملا خشک کنید و بعد جواهرات زیبا و درخشان خود را برای هر مراسمی که خواستید استفاده کنید.
advertising
advertising
آخرین های جواهرات
انواع مدل های انگشتر یاقوت سرخ زنانه
انواع مدل های انگشتر یاقوت سرخ زنانه
چندین مدل گوشواره حلقه ای شیک و زیبای زنانه و دخترانه
چندین مدل گوشواره حلقه ای شیک و زیبای زنانه و دخترانه
خرید گوشواره بر اساس نوع و استایل مو
خرید گوشواره بر اساس نوع و استایل مو
جدیدترین مدل دستبند طلا زنانه و دخترانه بسیار زیبا و شیک
جدیدترین مدل دستبند طلا زنانه و دخترانه بسیار زیبا و شیک
نکاتی در مورد انتخاب حلقه ازدواج
نکاتی در مورد انتخاب حلقه ازدواج
advertising
آخرین های مد و زیبایی
برای مراسم عقد یا نامزدی چه نوع لباسی بپوشیم
برای مراسم عقد یا نامزدی چه نوع لباسی بپوشیم
انواع مدل کابینت ایتالیایی جدید در طرح های کلاسیک و مدرن
انواع مدل کابینت ایتالیایی جدید در طرح های کلاسیک و مدرن
بادی اسپلش چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است
بادی اسپلش چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است
انواع مدل های قفسه آشپزخانه با طراحی کاربردی و شیک
انواع مدل های قفسه آشپزخانه با طراحی کاربردی و شیک
شابلون ابرو چیست و نحوه کار با شابلون ابرو چگونه است
شابلون ابرو چیست و نحوه کار با شابلون ابرو چگونه است
advertising
محبوب ترین های مد و زیبایی
advertising