هونل موزیک
فارسی - Persian
بیوگرافی نویسنده غلامرضا رشید یاسمی گوران مترجم و مورخ کرد تبارغلامرضا رشید یاسِمی، در 29 آبان 1275 خورشیدی در روستای کچگ بل شهر گهواره در شهرستان دالاهو در استان کرمانشاه زاده شد. پدر او «محمدولی‌خان گورانی» شاعر، نقاش و خوشنویس بود. تخلص وی در شعر «نصرت» بوده‌است. مادر او «نورتاج خانم» دختر شاهزاده محمدباقر میرزا خسروی کرمانشاهی و نوهٔ شاهزاده محمد علی میرزای دولتشاه بود. محمدباقر میرزا شاعر و صاحب اولین کتاب رمان تاریخی سه جلدی «شمس و طغرا» است که بعدها به همت رشید به چاپ رسید. پدر رشید در وبای سال1322 هجری قمری در سن 30 سالگی هنگامی که رشید هشت ساله بود درگذشت. از این رو مادر رشید نقش اساسی در تربیت او پیدا کرد.

تحصیلات رشید یاسمی


رشید یاسمی تحصیلات مقدماتی را در شهر کرمانشاه به پایان برد. سپس به تهران رفت و دورهٔ متوسطه را در دبیرستان سن لویی گذراند. پس از پایان تحصیلات مدتی به کار در وزارت معارف، مالیه و دربار پرداخت. در همین زمان «جرگهٔ دانشوری» را تأسیس کرد که بعدها به همت ملک‌الشعرا بهار به «انجمن دانشکده» تبدیل شد. رشید ضمن همکاری با مجلهٔ دانشکده، با نویسندگان و شعرای آن دوره همچون محمد تقی بهار، سعید نفیسی، عباس اقبال، ابراهیم الفت و دیگران همکاری می‌کرد. در همین دوران عضو «انجمن ادبی ایران» شد و نخستین تألیف خود را در احوال ابن یمین فریومدی شاعر سلسلهٔ سربداران منتشر کرد.
یکی از دلبستگی‌های یاسمی سرودن شعر بود. او دگرگونی‌های اجتماعی فکری و فرهنگی را در شعرهایش بازتاب می‌داد و در حالی که نوجوان بود، می‌کوشید به چارچوب‌ها و معیارهای شعر کهن فارسی پایبند بماند. در کنار سرودن شعر، تصحیح و ویرایش دیوان‌های مسعود سعد سلمان، هاتف اصفهانی و محمدباقر خسروی و منظومهٔ «سلامان و ابسال»جامی را منتشر کرد. رشید یاسِمی از نخستین شاعرانی بود که لزوم تجدد در شعر فارسی را پذیرفت و کوشید که رنگ تازه‌ای به سخن خود بدهد.

مشاغل و سمت های رشید یاسمی


رشید یاسِمی از سال1300 (یک سال پس از کودتا) به انتشار مقاله در روزنامهٔ شفق سرخ به سردبیری علی دشتی پرداخت
از سال 1312که دانشگاه تهران تأسیس شد، وی با سمت استادی رشته تاریخ به تدریس در دانشسرای عالی و دانشکدهٔ ادبیات دانشگاه تهران پرداخت.
یاسمی در دانشسرای عالی کشاورزی نیز به تدریس تاریخ اسلام پرداخت.
بعدها به عضویت پیوستهٔ فرهنگستان ایران درآمد.
در سال 1322 جزو هیئتی از استادان ایرانی همراه با علی‌اصغر حکمت و ابراهیم پورداوود به هند سفر کرد.
در سال 1324به منظور مطالعه به فرانسه رفت و دو سال در آن کشور اقامت داشت. رشید یاسمی تا پایان عمر به‌عنوان استاد در دانشگاه تهران تدریس کرد.
یاسِمی گذشته از مقالات ادبی و تاریخی و فلسفی و انتقادی که از او در نشریات نوبهار، ارمغان، آینده، تعلیم و تربیت، یغما، مهر و نشریات دیگر چاپ شده‌است، دارای تألیفات و تحقیقات و ترجمه‌های متعدد است. میرزا طاهر تنکابنی و ادیب نیشابوری از اساتید وی در مطبوعات بودند.

ایرج افشار درباره ی رشید یاسِمی می نویسد


رشید یاسمی را بارها دیده بودم. مردی خوش‌سخن و سخندان بود. با مصاحب خویش سخن به مهر و لطف می‌گفت. چهره‌ای سرخگون و خوشایند داشت. برای زندگی رنج بسیار برد. ناچار تن خویش را فرسود. کارهایی را که در زمینه‌های مختلف ادب و تاریخ به انجام رسانید برای زمان خود گرانقدر بود و تازگی داشت. پاره‌ای از آثار او نیز تا سالیان دراز با ارزش خواهد بود. ساده‌تر آن که در بسیاری از کارهای ادبی راهبر آیندگان و چراغی فرا راه اخلاف خویش بود. عمری رنج برد و جان فرسود و البته نامش در تاریخ ادب ایران ثبت خواهد ماند.

درگذشت رشید یاسمی


رشید یاسمی در روز یازدهم اسفند 1327 هنگام سخنرانی در دانشکدهٔ ادبیات دچار سکته مغزی شد اما معالجه پیدا کرد و پس از آن بار دیگر به اروپا سفر کرد. پس از بازگشت به ایران در 18 اردیبهشت 1330در تهران درگذشت و در گورستان ظهیرالدوله به خاک سپرده شد.
advertising
advertising
آخرین های خواندنی
زندگی نامه آلبرت انیشتین دانشمند یهودی از تولد تا ازدواج

زندگی نامه آلبرت انیشتین دانشمند یهودی از تولد تا ازدواج

فال حافظ روزانه پنج شنبه 29 فروردین 98

فال حافظ روزانه پنج شنبه 29 فروردین 98

فال روزانه پنج شنبه 29 فروردین 98

فال روزانه پنج شنبه 29 فروردین 98

فال شبانه چهارشنبه 28 فروردین 98

فال شبانه چهارشنبه 28 فروردین 98

advertising
محبوب ترین های خواندنی
فال این هفته پی ام سی از شنبه 17 فروردین 98 تا جمعه 23 فروردین 98

فال این هفته پی ام سی از شنبه 17 فروردین 98 تا جمعه 23 فروردین 98

رمان عاشقانه پر نوشته شارلوت مری ماتیسن

رمان عاشقانه پر نوشته شارلوت مری ماتیسن

داستان و تاریخچه سبزه گره زدن

داستان و تاریخچه سبزه گره زدن

شعر بخوان از اشعار حسن فرح بخشیان یا ژولیده نیشابورى در مورد مبعث رسول اکرم

شعر بخوان از اشعار حسن فرح بخشیان یا ژولیده نیشابورى در مورد مبعث رسول اکرم

advertising